תהליך הוצאת דרכון גרמני

איך מתחילים?

השלב הראשון בתהליך הוא לאתר הוכחות היסטוריות או עדויות היסטוריות לכך שאחד מבני משפחתכם עזב את גרמניה בין השנים 1933 ל-1945 בעקבות רדיפת הנאצים. בחלק מהמקרים מסמכים כאלו נשמור במשפחה אבל גם אם לא זה לא נורא בכלל - אנחנו נוכל לנסוע ולסייע לכם באיתור המסמכים הללו בארכיונים שונים בארץ ובחו"ל. באמצעות מסמכים אלו נוכל לקבוע בוודאות גבוהה מאוד מה זכאותכם ומה הסעיף הנכון בחוק דרכו יש לממשה.

איך פתאום יש מליון יהודים שזכאים לדרכון גרמני?

למעלה מ 300 אלף יהודים ברחו מגרמניה על רקע רדיפת הנאצים בין השנים 1933 ל-1945. היום כבר מדובר במיליון צאצאים ואפילו יותר.
נרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם יכולים עכשיו לקבל אזרחות ודרכון גרמני בדרך קלה הרבה יותר מבעבר. חקיקה חדשה מ- 2021 מרחיבה משמעותית את מעגל הזכאים והפכה את התנאים לקבלת האזרחות והדרכון לפשוטים יותר.
בשנתיים האחרונות גרמניה הרחיבה את תנאי ההתאזרחות עבור נרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם. מדובר באנשים שאיבדו את אזרחותם הגרמנית בין ה- 30.1.1933 ועד ל- 8.5.1945 לאחר שנרדפו על ידי המשטר הנאצי וחוקי הגזע שכל מטרתם הייתה להשמיד ולגרש מאירופה את היהודים ומיעוטים נוספים.

מי זכאי?
התקנות החדשות בגרמניה חלות על כל מי שאזרחותו נשללה כתוצאה מרדיפה של המשטר הנאצי בין ה- 30.1.1933 ועד ל- 8.5.1945 .
יתרון ברור בתקנות הוא שהמחוקק הגרמני מכיר גם בזכות של הילדים, הנכדים והנינים של בן המשפחה שנרדף על ידי הנאצים לבקש אזרחות ודרכון, גם אם בעל האזרחות המקורית כבר נפטר.
התיקון שנחקק באוגוסט 2021 קובע כי הזכאות לאזרחות ולדרכון הגרמני תחול גם על אדם ששהה שהיית קבע בגרמניה לפני 1933, אך בשל רדיפת הנאצים נמנעה ממנו הזכות להתאזרח באופן חוקי בגרמניה. אפילו אם הגיש בקשה לרשויות בכרמניה ונדחה.

מי שזכאי חשוב שידע כי יש הקלות שלא היו בעבר:
המתאזרחים החדשים כבר לא ידרשו כבעבר לוותר על האזרחות הנוכחית שברשותם גם אם הם כרגע לדוג' מחזיקים באזרחות אמריקאית, פורטוגלית וישראלית. כמו כן, לא חייבים שכל האנשים במשפחה יגישו בקשה אפשר לדלג על דור. כלומר, למשל אם נכד רוצה אזרחות גרמנית ודרכון אז הוא יוכל לממש את הזכות שלו מבלי שיצטרך קודם לאזרח את אחד מההורים או הסבים, הכל מבוסס על אותו בן משפחה שנרדף על ידי הנאצים בין השנים 1933 ל 1945.
שירות בצבא קבע או עבודה בשרות המדינה כבר לא ימנעו מאדם שעומד ביתר תנאי הזכאות, לקבל אזרחות ודרכון גרמני.
השינוי המשמעותי ביותר לדעתנו הוא ביטול אפליית הנשים שהייתה קיימת במשך השנים, אשר מנעה מצאצאים רבים לקבל אזרחות גרמנית רק בגלל שהיו צאצאים לנשים שאיבדו את אזרחותן במהלך השנים בהם הנאצים היו בשלטון. כיום הבדל מגדרי זה אינו תקף יותר.
כמו כן, לא קיימת דרישה למגורים בגרמניה על מנת לקבל את האזרחות והדרכון, לא נדרשים לעבור מבחנים רשמיים או לדעת את השפה.
כמה זמן נמשך התהליך ?
משך הזמן הממוצע להליך קבלת האזרחות הגרמנית הוא לרוב בין שנה וחצי לשנתיים וחצי. הדבר תלוי באיכות המסמכים הקיימים אצל הלקוח. ישנם מקרים שבהם התהליך יכול להתארך ולהימשך שלוש שנים. בכל מקרה ממשלת גרמניה היא הסמכות היחידה להעניק אזרחות ולוחות הזמנים תלויים בעיקר בה ולא תמיד ניתן לצפות מראש כמה זמן יקח התהליך.
בסיום התהליך המבקש מוזמן לפגישה בקונסוליה לקבל את מסמכי האזרחות. יש לתאם תור עבור הפגישה הזו.

בדיקת זכאות ראשונית ללא עלות!

״שמעתי שמגיע לי דרכון אירופאי כי סבתא שלי עלתה ממרוקו, חשבתי שזו בדיחה.
בזכות ההסברים והליווי של פספורט גרופ, הבנתי שאני יכול להוציא דרכון, ועכשיו אני ממתין לדרכון פורטוגלי .״
מני חלפון
רחובות
״לעמית שטיין מפספורט גרופ,
תודה על הטיפול בתהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי. כל הכבוד על השירות, ההסברים המדוייקים והתהליך המהיר שחסך לי מלא זמן וכאבי ראש. ממליץ בחום!״
עידן עמרני
ראשון לציון
״לא האמנתי שכל כך קל להוציא דרכון פורטוגלי. אמנם קצת ניירת אבל פחות ממשכנתא וצוות פספורט גרופ הפך את התהליך למונגש וקליל. היום אני יודעת שלילדים שלי יש המון אפשרויות שלא היו לי.״
ליאור טוויטו
תל אביב

צור קשר

אנו תמיד זמינים כדי לענות עבורכם על כל שאלה ולעזור לכם לקבל דרכון רומני. השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם