שאלות נפוצות

זכאות

היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל התיישבו בארצות צפון אפריקה (מרוקו, טוניס, אלג'יר, לוב ועוד), ארצות הבלקן (תורכיה, בולגריה, יוון, קרואטיה ועוד) ואפילו בדרום אמריקה. אם מישהו ממשפחתך עלה ממדינות אלו, רוב הסיכויים שיש לך זכאות לדרכון פורטוגלי. צוות פספורט גרופ יבדוק עבורך את זכאותך.  

מסמכים המכילים את שם המשפחה וארץ המוצא שלכם יהיו המסמכים המרכזיים להוכחת הקשר. לרוב אלו תעודות הזהות, תעודת לידה, תעודות עליה שלך, של הוריך ושל סבא או סבתא שלך. ניתן לומר כי כל מסמך המעיד על קשר ליהודי גירוש ספרד ופורטוגל יכול להוות הוכחה לזכאות לדרכון פורטוגלי.

ממש לא. מאגר השמות אמנם כולל שמות משפחה רבים, אך אינו מכיל את כל שמות המשפחה הזכאים לדרכון. ייתכן ששם משפחתך אינו מופיע במאגר אך את/ה עדיין זכאי/ת לדרכון. 

רשויות החוק בפורטוגל הן הגורם הבלעדי שיכול לקבוע האם מישהו זכאי לאזרחות ולדרכון פורטוגלי. עם זאת, אם אין לך עבר פלילי, וקיבלת את אישור הקהילה היהודית בפורטוגל המאשר כי הנך צאצא של יהודי גירוש ספרד ופורטוגל, יש לך סיכויים גבוהים לקבל דרכון פורטוגלי. 

פורטוגל, בניגוד למדינות אחרות, לא דורשת ממבקשי האזרחות תחת החוק של יהודים מגורשי ספרד, לעבור מבחני שפה או ידע. כך שלא תצטרכו ללמוד פורטוגזית או לשנן את ההיסטוריה של פורטוגל בשביל לקבל דרכון פורוטגלי.  

תהליך

לאחר שצוות המומחים של פספורט גרופ בדק את זכאותך, צריך לאסוף את המסמכים הדרושים לקבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל. המסמכים הנדרשים כוללים גם תעודות זהות ואישורים אחרים (כמו תעודת נישואין) של אמא, אבא, סבא או סבתא. 

תהליך הגשת הבקשה עצמה, על כל שלביו, אורך מספר חודשים. לאחר שהבקשה הוגשה לרשויות בפורטוגל, מתקבל מספר פניה במשרד המשפטים הפורטוגלי שמאשר את קבלתה. כעת יש להמתין לאישור הבקשה, מה שיכול לקחת כשנה וחצי ותלוי אך ורק בקצב העבודה של הרשויות בפורטוגל. 

התשובה היא כן, אך זה לא מומלץ. חשוב להבין שתהליך הבקשה לדרכון דורש התקשרות עם גופים שונים, איסוף מסמכים רבים, הגשת בקשה בפורטוגזית, תרגום מסמכים והחתמתם על ידי אנשי מקצוע מיוחדים ועוד. הרבה יותר קשה לבצע אותו ללא עזרה חיצונית והוא גם יכול לקחת הרבה יותר זמן. בנוסף, בפספורט גרופ התהליך כולו מלווה על ידי עורכי דין ישראלים ופורטוגליים הבקיאים בחוק הפורטוגלי ויפתרו בשבילכם כל בעיה, קטנה או גדולה. אז תמיד אפשר לבד אבל חשוב לחשב את הזמן שאתם תשקיעו בזה למול העלות של עזרה של גוף מקצועי.

דרישות הסף פשוטות מאוד- צריך להיות בגיר (18+), ללא עבר פלילי, ועם קשר מוכח ליהדות מגורשי ספרד ופורטוגל (האישור שניתן על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל). 

בסיום התהליך תוכלו לראות באתר המעקב הממשלתי שהסטטוס שלכם השתנה ל-7 ירוק וזה אומר שבעצם בקשתכם אושרה והפכתם לאזרחים פורטוגליים. 
כמה שבועות לאחר סיום התהליך תישלח אלינו תעודת הלידה הפורטוגלית שלכם, שהיא בעצם האישור הרשמי לכך שנכנסתם למרשם האוכלוסין הפורטוגלי והפכתם לאזרחים מן המניין. אם אין לכם סבלנות לחכות כמה שבועות, תוכלו להנפיק תעודת לידה לבד. הוראות בקישור הזה

ברגע שיש לכם את תעודת הלידה ביד תוכלו לטוס לפורטוגל או לקבוע תור לשגרירות פורטוגל בתל אביב ולהנפיק את הדרכון.

לא. לאורך כל התהליך אין צורך להגיע לפורטוגל. עם זאת, את הוצאת הדרכון עצמו מומלץ לעשות בפורטוגל, כיוון  שבשגרירות פורטוגל בארץ התורים רחוקים מאוד. אם אתם לא רוצים לטוס לפורטוגל, אפשר לקבוע תור בשגרירות ולחכות (עוד קצת).

שגרירות פורטוגל בתל אביב שדרגה לאחרונה את המערכות וכעת ניתן להזמין תורים אונליין. כל ההסברים כיצד להירשם למערכת, כיצד להזמין תור, מה עושים, איך, כמה ולמה – בקישור הזה

אזרחות פורטוגלית לקטינים

בדיקת זכאות ראשונית ללא עלות!

״שמעתי שמגיע לי דרכון אירופאי כי סבתא שלי עלתה ממרוקו, חשבתי שזו בדיחה.
בזכות ההסברים והליווי של פספורט גרופ, הבנתי שאני יכול להוציא דרכון, ועכשיו אני ממתין לדרכון פורטוגלי .״
מני חלפון
רחובות
״לעמית שטיין מפספורט גרופ,
תודה על הטיפול בתהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי. כל הכבוד על השירות, ההסברים המדוייקים והתהליך המהיר שחסך לי מלא זמן וכאבי ראש. ממליץ בחום!״
עידן עמרני
ראשון לציון
״לא האמנתי שכל כך קל להוציא דרכון פורטוגלי. אמנם קצת ניירת אבל פחות ממשכנתא וצוות פספורט גרופ הפך את התהליך למונגש וקליל. היום אני יודעת שלילדים שלי יש המון אפשרויות שלא היו לי.״
ליאור טוויטו
תל אביב

יש לך שאלות נוספות?

אם לא ענינו לכם על שאלה, אם אתם רוצים לקבל עוד מידע או שבא לכם כבר להתחיל את התהליך, אתם מוזמנים להשאיר את פרטיכם ונחזור אליכם.