אל תיפלו בפח: ״יותר מ-12,000 בקשות לדרכון פורטוגלי תקועות ועלולות להידחות על הסף". כך תוודאו שהבקשה שלכם תאושר.

הבהלה לדרכון הפורטוגלי מביאה עשרות אלפי ישראלים לפתוח בהליך הוצאת הדרכון המיוחל, שמבי בכנפיו הזדמנות פז להיות חלק מהאיחוד האירופי והעולם הגדול, על כל ההטבות והזכויות הכרוכות בכך. אולם טיפול חובבני ושגיאות מיותרות בהמצאת המסמכים הרלוונטים – גורמים להרבה בקשות להידחות על הסף. יצאנו לפגוש את עידן בן 43, מ – גבעתיים, שסיים לאחרונה את תהליך הוצאת הדרכון בהצלחה ללא דחיות וללא עיכובים, כדי שיספר לנו איך עושים את זה נכון וממה צריך להיזהר.

יותר מ - 12,000 בקשות להוצאת דרכון פורטוגלי נדחו בגלל טיפול לקוי. הכתבה הבאה תחשוף את כל הדברים שצריך לדעת כדי שלך זה לא יקרה.

יצאנו לפגוש את עידן בן 43…

עידן, בן 43, מ – גבעתיים, איש כספים במקצועו, הבין מהר מאוד שהחוק החדש בפורטוגל – שמאפשר (החל מה-1 במרץ 2015) ליהודים בכל העולם להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית – פותח לו ולמשפחתו דלת ראשית לאיחוד האירופי, שמספק לתושביו איכות חיים גבוהה, תנאים סוציאליים טובים, מגוון אפשרויות תעסוקה, מחירי נדל”ן נמוכים יחסית לישראל ומטבע חזק. היום, שנה וחצי לאחר שהתחיל את התהליך, הוא כבר מחזיק בדרכון פורטוגלי ומנצל אותו כדי לנוע בין מדינות האיחוד בחופשיות ולבצע השקעות נדל"ן אטרקטיביות. זה אמנם נשמע מושלם, אבל אליה וקוץ בה: הביקוש הגבוה לדרכונים מהסוג הזה יצר שוק חדש ולא מפוקח שאליו נכנסו לא מעט 'מאכערים' ושרלטנים, המטפלים בהליך בצורה רשלנית והורסים את ההזדמנות היקרה עבור ישראלים רבים. הזמנו את עידן לראיון, כדי ללמוד מהחוויה המוצלחת שלו ממקור ראשון ולעזור לאלפי ישראלים לדלג על המהמורות שמחכות להם בדרך.

אהלן, עידן, בוא תספר לנו: איך הכל התחיל? מה משך אותך ברעיון?

"הכל התחיל לפני קצת יותר משנה. עוד ב-2015, כשהחוק החדש נכנס לתוקף, התעניינתי במשמעויות שלו מבחינתי ומבחינת המשפחה שלי. אני איש כספים במקצועי, עובד בחברה בינלאומית. אני מבין את היתרון שיש בדרכון אירופאי, ודרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי לכל דבר. ברגע שראיתי שיש הזדמנות להנפיק דרכון אירופאי, שבהמשך יאפשר גם לילדים שלי להוציא דרכון – הבנתי שזו הזדמנות שאני חייב לתפוס בשתי ידיים."

מה היה המניע האמיתי שדחף אותך לשלם את המחיר, לקום ולהוציא דרכון?

"תראה, יש כל כך הרבה יתרונות שאני לא יודע מאיפה להתחיל. דבר ראשון, להיות חלק מהאיחוד האירופי זה כוח שפותח לך המון הזדמנויות ומספק לך מגוון זכויות. עם דרכון פורטוגלי אתה יכול לגור ולעבוד בכל אירופה, אתה נהנה ממעמד של אזרח שמספק לך הטבות רבות וחושף אותך להזדמנויות כלכליות נרחבות באירופה גם מבחינת נדל״ן ועסקים. בנוסף, הדרכון פותח דלתות מבחינה אקדמאית לילדים שלך, שיכולים ללמוד כמעט בכל מקום באירופה בחינם."

איך שמעת על הרעיון הזה? מי סיפר לך?

"יצא לי לראות פרסומות, לדבר עם חברים שיש להם דרכון אירופאי, כאלו שמבינים בזה, עשו את זה והמליצו בחום. מצד שני, הבנתי שכמו בכל מקום, גם כאן יש בורות שאפשר ליפול בהם. שמעתי על מקרים של בקשות שנדחו כתוצאה מטיפול לא נכון. למזלי, תמיד הייתי אדם יסודי ואני בודק כל דבר בשבע עיניים. גם במקרה הזה, לא זזתי מילימטר לפני שהייתי בטוח ב-100% שאני בידיים טובות."

מה אתה מתכוון לעשות בעזרת הדרכון?

"תראה, את התשובה שלי אפשר לחלק את לטווח הקצר ולטווח הארוך. בטווח הקצר, אפשר לנסח את זה בשתי מילים: ביזנס ופלז'ר. כבר בימים אלו אני מנצל את הדרכון שלי כדי לטוס לאירופה, לטייל וגם לעבוד.

הרשויות מסתכלות עלייך בצורה אחרת לגמרי, הן הרבה יותר ידידותיות, והמעבר בגבולות ובנמלי התעופה הרבה יותר פשוט, נוח ויעיל. 

בטווח הארוך אני מנצל את הדרכון כדי לבצע השקעות נדל"ן. הדרכון הפורטוגלי פותח הרבה דלתות ומקצר מסלולים בכל מה שקשור לקבלת מימון. ההתייחסות יותר פתוחה וידידותית מבחינת הרשויות, וההתנהלות מול רשויות המס, העיריות המקומיות והשלטונות קלה ופשוטה. התנאים הללו פותחים בפניך הרבה אפשרויות השקעה, ואני לא מדבר איתך רק על פורטוגל וספרד, אלא על כל 27 המדינות שבאיחוד האירופי."

תן דוגמא.

"הנה, ממש בקרוב אני נוסע לפורטוגל לבחון השקעה. בחודש הבא אני באתונה, ובקיץ אגיע לאמסטרדם. בשלב הבא אני כמובן רוצה להוציא דרכון גם לשלושת הילדים שלי, ולפתוח להם את האפשרות להתנהל חופשי ולעבוד באירופה, אם ירצו לעבוד בחו"ל. הם יוכלו גם לקבל שם השכלה אקדמאית בחינם או כמעט בחינם וגם לעבוד בזמן הלימודים – זכות גדולה שהלוואי שהייתה לי בגילם"

מה היתרון בדרכון פורטוגלי על פני דרכון אחר, ישראלי או אירופאי?

"קודם כל, הדרכון הפורטוגלי הוא אחד הדרכונים החזקים בעולם, והוא מאפשר כניסה חופשית ל-185 מדינות שונות, כולל כאלו הסגורות בפני ישראלים. דבר שני, פורטוגל נחשבת היום למדינה מאוד אטרקטיבית מבחינת אפשרויות ההשקעה שיש בה ומבחינת התרבות שלה. פורטוגל מושכת היום הרבה תשומת לב מבחינת הפוטנציאל הכלכלי שהיא טומנת בחובה."

דרכון פורטוגלי: מספק לך כניסה חופשית ל 185 מדינות בעולם ו"כרטיס הכניסה" שלך לאיחוד האירופי. פורטוגל, אחת המדינות הכי מעניינות באירופה היום מבחינת הזדמנויות השקעה.

מהם הקשיים שעברת בדרך להוצאת הדרכון?

"הקושי העיקרי – ושם לא הקלו עלי – היה בכל מה שקשור לבחינת אילן היוחסין שלי. הם היו נחרצים מאוד ורצו לוודא שאני אכן צאצא של מגורשי ספרד. יחד עם אמא שלי סיפרתי על אילן היוחסין שלנו, והם הוציאו עבורי את המסמכים המאשרים את אמיתותו."

איך התגברת על הקשיים האלו?

"בעזרת הרבה חפירה בניירת. זה דורש התעסקות והשקעה של זמן. נעזרתי בחברה מקצועית שליוותה אותי לאורך כל הדרך וטיפלה בכל מה שצריך, מול השלטונות וגם מול הקהילה היהודית בפורטוגל, מה שהפך את כל העסק לפשוט וקל."

הגיעו אלינו המון שמועות על בקשות שנדחו על הסף בגלל טיפול חובבני ולא ראוי. שמעת על מקרים כאלו?

"בעזרת הרבה חפירה בניירת. זה דורש התעסקות והשקעה של זמן. נעזרתי בחברה מקצועית שליוותה אותי לאורך כל הדרך וטיפלה בכל מה שצריך, מול השלטונות וגם מול הקהילה היהודית בפורטוגל, מה שהפך את כל העסק לפשוט וקל.""כן. למזלי שמעתי על המקרים האלו לפני שהתחלתי בתהליך שלי, וזה עזר לי להבין שצריך לעשות שיעורי בית ולבדוק טוב טוב את החברה שתלווה אותך לאורך התהליך. יש המון חלטורות בעניין הזה, וחשוב לדעת עם מי אתה הולך. אני מכיר למשל סוכן ביטוח שהחליט להקים חברה בתחום. אתה שואל את עצמך מה הקשר בין דרכון פורטוגלי לסוכן ביטוח? אין שום קשר. כל עורך דין עם תעודה חושב שהוא יכול לטפל בתהליך המשמעותי הזה. הוא אולי מוסמך לכך, אבל המרחק בין אחד שמוסמך מבחינה טכנית ויש לו את התעודות הנדרשות, לאחד שמתמחה בכך באופן ספציפי – הוא מרחק שמים וארץ.

 

הרשויות בפורטוגל לא אוהבות את החפיפניקיות הישראלית… אז מי שכבר החליט שהוא הולך על זה, עדיף שיעשה את זה עם חברה מקצועית שיש לה ניסיון, עם לקוחות שיכולים להמליץ, חברה שיודעת את העבודה."

ומה למדת במהלך המחקר שלך? מה קריטי לבדוק ולדעת לגבי החברה המלווה?

"לפני שבחרתי בחברה שתלווה אותי, היה לי חשוב לוודא שיש לה ניסיון מוכח, מספר גדול של לקוחות מרוצים שעברו את אותו תהליך בצורה מוצלחת, וכמובן, שיש לה התמחות ספציפית בתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי. לכל מדינה יש מערכת חוקים, בירוקרטיה ואופן התנהלות שונים, וכדי לצלוח את התהליך בצורה הכי יעילה – חייבים לדעת את כל הפרטים האלו.

דבר שני, היה חשוב לי יחס אישי. רציתי לדעת שלכל שאלה שתהיה לי ולכל עזרה שאצטרך – יש כתובת. בחברת פספורט-גרופ, בה בחרתי בסופו של דבר, הבטיחו להצמיד לי מנהלת לקוחות שתטפל בבקשה שלי באופו אישי. היא ליוותה אותי בכל השלבים, מתהליך בדיקת הזכאות ועד הוצאת הדרכון, והורידה ממני הרבה כאבי ראש והתעסקויות מיותרות בניירת. היא גם דאגה לעדכן אותי באופן רציף על ההתקדמות בתהליך.

אבל הסיבה הכי חשובה שבגללה בחרתי בפספורט-גרופ היא העובדה שהם מספקים ליווי משפטי צמוד.

כמו שציינתי מקודם, בירוקרטיה זה דבר מסובך כשלעצמו, בטח ובטח כשמדובר בבירוקרטיה במדינה שאתה לא מכיר בה כלום: לא את החוקים, לא את המנטליות ולא את השפה. זה בדיוק סוג הדברים שיכולים להפיל בסופו של דבר את כל העסק, כי זה יוצר פתח לאי הבנה וטעויות.

בחרתי בפספורט-גרופ אחרי שוידאתי שיש להם צוות משפטי פנימי שמורכב מעורכי דין ישראלים ופורטוגלים, הדוברים את שתי השפות, מתמצאים בחוק הפורטוגלי ובהליך קבלת אזרחות בפורטוגל.

כל הנתונים הללו, בסופו של דבר, גרמו לי לקבל את ההחלטה לבחור דווקא בפספורט-גרופ."

פורטוגל, אחת המדינות הכי מעניינות באירופה היום מבחינת הזדמנויות השקעה.

ומה המסקנה שלך? זה שווה את הכסף?

"בטח! אין שאלה בכלל. זה שווה פי כמה וכמה מהכסף שזה עולה. אין כאן שום ספק. לא נעים לי להגיד אבל זו בכלל לא שאלה של מחיר ביחס למה שאתה מקבל. הדרכון נותן לך כל כך הרבה יתרונות: ויזת עבודה, מעמד של אזרח, תנאים סוציאלים וכמובן האפשרות לדאוג לילדים ולפתוח להם הזדמנויות. קשה למצוא השקעות כל כך משתלמות."

למי לדעתך כדאי להוציא דרכון פורטוגלי?

"אם אתה שואל אותי? כל מי שיכול. יש לדרכון הזה יתרונות גם עבור מי שנוסע לחול למטרות בילוי בלבד. חופש תנועה, למשל. אתה עובר בביקורת גבולות בצורה חופשית וידידותית, בלי שיבדקו אותך בשבע עיניים. אתה יכול להיכנס ולצאת ולעבור בין מדינות, ואם אתה נתקל בשלטונות בכל סיטואציה שלא תהיה – ההתייחסות אלייך מאוד ידידותית. יש לזה הרבה משקל, החל מביקורת דרכון וגבולות, צ'ק-אין בבתי מלון ועד חס וחלילה מקרים לא נעימים כמו הגעה לבתי חולים, התייעצות עם חברות ביטוח וכו'.

בנוסף, אתה דואג לעתיד של הילדים שלך. היום שכיח לראות ילדים שנוסעים ללמוד באירופה, ובצורה הזו הם יכולים לקבל שם מלגות והטבות. אתה ממש פותח בפניהם עולם מלא. הכול יותר נגיש, הכול יותר קל. אם הייתה לי האפשרות, הייתי מעביר חוק בכנסת שכל מי שזכאי להוציא דרכון פורטוגלי חייב ללכת לעשות זאת. עד כדי כך."

האם גם לבני המשפחה שלך או לחברים הקרובים יש דרכון פורטוגלי?

"כן. יש לי עוד חבר מהשכונה שהוציא דרכון ממש לאחרונה, אמא שלי בתהליך בימים אלה, ושני בני דודים שלי ראו כמה שאני מבסוט והתחילו גם הם בתהליך הוצאת הדרכון."

יש לך טיפ למי שקורא את הכתבה ושוקל להוציא דרכון פורטוגלי?

"בהחלט. דבר ראשון, כל מי שמתלבט האם בכלל להוציא דרכון – אני רוצה להמליץ לו על כך באופן חד משמעי. זו פשוט השקעה מעולה. דבר שני, אל תנסו לעשות את זה לבד, כי כאן אתם נכנסים למגרש שאתם לא בדיוק מכירים, וההבדלים במערכת החוקים והמנטליות יכולה להפיל אתכם. וטיפ אחרון – תיעזרו בחברה מקצועית שמתמחה בתהליך הנפקת הדרכון בפורטוגל, אבל אל תלכו שבי אחרי כל הבטחה, ותעשו את הבדיקות שלכם לפני שאתם בוחרים עם מי ללכת. במהלך הראיון פירטתי את כל הבדיקות החשובות שאני עשיתי, ואם לסכם בקצרה – חשוב לוודא שלחברה שמלווה אתכם יש ניסיון מוכח, לקוחות מרוצים שיכולים להעיד עליה, התמחות ספציפית בדרכונים פורטוגליים ומחלקה משפטית."

ומה הצעד הראשון עבור מי שרוצה להתחיל?

"תראה, אני יכול לדבר רק על החוויה האישית שאני עברתי, ולהמליץ על החברה שליוותה אותי בתהליך באופן הכי מקצועי והכי יעיל שיש. תוך פרק זמן קצר, עם מינימום התעסקות מהצד שלי, קיבלתי את האזרחות שלי ואפילו לא נדרשתי לנסוע לפורטוגל בשביל זה. פספורט-גרופ דאגו לי, והחוויה שלי מההתנהלות מולם היא פנטסטית.

דבר נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא שכדי לקבל דרכון פורטוגלי – אתה מן הסתם צריך להיות זכאי לדרכון כזה. חובה לבצע בדיקת זכאות, ויש לא מעט מקומות שלוקחים על הבדיקה כמה מאות שקלים. פספורט-גרופ מבצעים את בדיקת הזכאות בחינם. מי שזה מעניין אותו יכול ללחוץ כאן על הקישור, לבצע את בדיקת הזכאות ולהתחיל להריץ את התהליך."

רוצים לדעת אם גם אתם זכאים לדרכון אירופאי?
אל תפספס את ההזדמנות שלך לבדיקת זכאות חינם!

המידע שלך מאובטח ושמור אצלנו ולעולם לא נשתמש בו לרעה

עוד כתבות שיעניינו אותך

גלילה לראש העמוד

אתה נמצא במרחק של קליק אחד מבדיקת הזכאות שתעזור לך לממש את הכרטיס שלך לאירופה ולקבל אזרחות אירופאית.

מלא את הפרטים למטה להמשך הבדיקה

דילוג לתוכן